Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaSağlıkBebeklerde İkinci Atak Dönemi: 8. Atak Haftası

Bebeklerde İkinci Atak Dönemi: 8. Atak Haftası

Bebeğin beklenen doğum tarihinden yaklaşık 8 hafta sonra ikinci atak dönemi yaşanır. Bebeklerde sekizinci hafta civarında başlayan bu büyüme atağına “oluşumlar dünyası” adı verilir. 

İkinci büyüme atağı (8. hafta atağı) ne zaman başlar? Ne kadar sürer?

İkinci atak haftası kitabî olarak 8. haftada beklenir ve iki hafta sürer. Ancak her bebek için bu dönem farklı olabileceğinden bebeğinizin sinyallerini takip ederek bu atak zamanını 7. hafta ve 9. hafta arasında bekleyebilirsiniz. Peki bebeğin atak haftasında olduğu nasıl anlaşılır?

8. hafta atağının belirtileri nelerdir?

Bebekler atak haftasında şu üç tipik davranışı yaşarlar: 

 • – anneye düşkünlük
 • – sebebi belirsiz ağlama
 • – huysuzluk

Çünkü bunlar bebeğin atak zamanı çevresinde yaşadığı değişimlere ve deneyimlerine verdiği bir tepkidir. Sekiz haftalık bebek bu yenilikleri kabullenene kısacası atak dönemi bitene kadar yaşar. Bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şey kendini güvende hissetmek olacaktır. 

Bebeğin kendini güvende hissetmesi için ilk yapılabilecek şey bebeği kucağa almak, anneyle ten tene temas kurmasına izin vermek olacaktır. Bu süreçte annenin kendisi için yapabileceği en iyi şey de “kucağa alma alışır” diyenlere kulağını tıkamak olacaktır. Zira bir bebeği anne kucağından mahrum bırakmak kendini güvende hissetmemesine böylelikle daha da zor süreçler yaşanmasına sebep olacaktır. Oysa yeterince kucağa alınan bebekler bu ihtiyaçlarını tatmin ettikleri süre sonunda özgüvenle bağımsızlıklarını ortaya koyacaktır. 

Atak zamanı bebekler büyüyen bedenlerine gereken daha fazla süt mesajını annenin bedenine vermek için daha fazla emmek isteyebilirler. Bu tamamen doğal ve muhteşem bir düzenlemedir. Bebek atak zamanı daha fazla emdikçe anne vücudu bebeğin artık daha fazla anne sütüne ihtiyaç duyduğunu anlar ve ona göre süt miktarını düzenler. Atak haftasında bebeğim çok fazla emmek istiyor bu normal mi diyen annelerin yüreğine su serpmiş olalım ki bu doğal bir uyum sürecidir ve geçicidir. 

Yine atak haftasında bebekler öğrendikleri yeni şeyler karşısında çok fazla uyarılmış olacağı için ara ara biraz sakinlik, sling veya kanguru kullanımı, bebek masajı, hafif bir müzik dinlendirici olacaktır. Yeni deneyimlerini beyninin kabullenmesi için ona zaman tanıyın ve ağlama, huysuzluk gibi tepkilerin küçük bedenlerine ağır gelen değişimlerden olduğunu bilerek merhamet gösterin. Korkmayın atak haftasında gelen ağlama krizleri, uykusuzluk, huzursuzluk hepsi geçicidir. 

8. hafta atağında bebek neler öğrenir? – İkinci Atak Dönemi Özellikleri

Desenler, renkler, şemalar, farklı şekiller ve ışıklar bizim zahmetsizce algıladığımız şeyler olsa da yenidoğan bebek beyni için bunlar işlenmesi gereken bilgilerdir. 

Bebeğinizi tavanı incelerken bulabilirsiniz veya üzerinizdeki kazağın desenine, duvara yansıyan gölgeye, ağaçların yapraklarına vs. Karanlık ve aydınlık, desenler, şekiller, farklı parlaklıklar 8 haftalık bebek için dikkat çekici şeylerdir. 

Farklı tipteki seslerin arasındaki nüansı farketmeye başlamıştır. Erkek veya kadın sesi, suyun sesi, korna sesi veya ritmik bir müzik. Özellikle ritmik müzikler anne karnındaki sesleri hatırlattığından atak zamanı sakinleşmesine yardımcı olacaktır. 

Yenidoğan bebek hareketleri refleksiftir. Ama bebek sekiz haftalık olduğunda hareketleri bilinçli hareketlere dönmeye başlar. 

Artık ellerini ve kollarını hareket ettirebileceğini farkeder. Bunlar şimdilik kaba motor becerileri olarak gelişim gösterir henüz istediği düzeyde hareket ettiremez. Ancak hareket ettirdikçe görüş alanına girdiğini ve çıktığını fark eder ve böylelikle ellerini incelemeye başlar. 

Harika haftalar kitabı (Dr. Frans Plooij ve Hetty Van De Rijt) sekizinci hafta atağı için bebeğin bu dönemde keşfettiği duyularından bir veya daha fazlasına odaklanarak onlarla keşif yapmayı seçeceğini söylüyor. Yani bazı bebekler gözleriyle dünyayı keşfetmeye çalışırken, bazıları konuşma ve dinleme becerilerine odaklanabilir veya bir diğeri bedensel gücüne odaklanabilir. Bu tamamen bebeğin mizacına bağlıdır ve hiçbir sorun teşkil etmez. 

8. hafta büyüme atağı bebeğe neler kazandırır?

İkinci atak dönemi bebeğe baş ve vücut kontrolü başta olmak üzere bir çok yeni beceri kazandıracaktır.

8 haftalık bebek neler yapabilir?

 • – Başını artık uzun süre dik tutabilir ve yüzüstü dururken yukarı kaldırabilir.
 • – İlgisini çeken bir şey olduğunda kafasını çevirip bakmaya başlar.
 • – Yan yatarken yüzüstü veya sırtüstüne dönebilir.
 • – Bacakları hareketlenir ve sürekli tekmeleme hareketleri yapar. Bu sayede artık gazını daha rahat çıkarabilecektir.
 • – Yüzüstü yatarken kafasını kaldırıp sağa ve sola bakabilir.
 • – Yeni yeni mimikler yapmaya başlayacaktır.
 • – Oyuncaklarını ve nesneleri yakalamaya çalışır.
 • – İnsanların hareketlerini izler.
 • – Eğer oyun çağında bir abisi veya ablası varsa onu büyülenmiş gibi dikkatle takip eder.
 • – Televizyona ilgi göstermeye başlar bu yüzden bu aydan itibaren TV izleyen bebekler ile ilgili daha dikkatli olmanız gerekecektir. 18 aydan önce televizyon izleyen bebeklerin beyin gelişimi bu durumdan olumsuz anlamda etkilenmektedir.
 • – İnsanlara, hayvanlara, ışıklara, dışarıya bakmaktan keyif alır.
 • – Ellerini, ayaklarını, dizlerini keşfetmiştir ve sürekli ağzına götürmeye çalışabilir. Siz bebeğim elini emiyor aç mı diye düşünürsünüz ancak bu yalnızca onun ilk keşiflerindendir. Bebekler bu aydan itibaren ağızlarını elleri gibi kullanmaya başlayacak ve bulduğu her şeyi ağzına götürmeye başlayacaktır. 
 • – Seslere dikkat kesilecektir ve taklit etmeye, değişik sesler çıkararak dikkat çekmeye çalışacaktır.

Atak haftasında ne yapmak gerekir?

Artık oyuncaklara, kitaplara, renklere, ışıklara, seslere, desenlere ilgi göstermeye başlayacağından 8 haftalık bebek aktiviteleri için farklı dokularda ve farklı sesler çıkaran oyuncaklar, çıngıraklar, hışırtılı yumuşak bez kitaplar ve zeka kartları gelişimi için doğru seçimler olacaktır. Bunun için illa ki alışveriş yapmanıza gerek yok. Her evde bulunan ve temiz olduğundan emin olduğunuz bir çok nesne sizin gözetiminizde bebeğiniz için bir oyuncağa dönüşebilir. Bir pet şişenin içine bir kaç tane nohut doldurarak yapabileceğiniz basit bir çıngırak yeterince ilgisini çekecektir. Farklı renk ve dokudaki kumaşlar, renkli paketler, hışırtılı ses çıkaran bir ıslak mendil paketi ile bile severek oynayacaklardır.

Zaman zaman öğrendiklerini sindirmesi için uyaranları biraz azaltmanız gerekebilir. Bunun için loş ve sessiz bir ortam sağlamanız, belki beyaz gürültü kullanmanız uygun olabilir.

Büyüme atağından sonra

Bebek 10 haftalık olduğunda tüm bu zorlu sürecin üstesinden gelmiş olacaktır. Bu tarih itibariyle dördüncü trimester sayılan yenidoğan döneminden çıkmış olacak. Bu sayede dünyaya daha adapte hale gelecek, ilgisini ve hoşnutsuzluğunu bir şekilde belli edeceğinden onunla daha iyi iletişim kurabileceksiniz. 

Artık sizinle göz teması kuracak, sesin geldiği yöne bakmaya çalışacak, memnuniyet duyduğunda gülecek, korktuğunda veya şaşırdığında mimikleriyle belli edecek, kısacası dünyaya gelişinin ilk şaşkınlığını atmış tam bir bebek formuna bu atak sonrasında kavuşacaktır.

Hafta hafta ataklar serimizin ilki olan 5. hafta atağı için buraya tıklayabilirsiniz

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler