Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTürk MutfağıAzerbaycan'ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Azerbaycan Yemekleri

Azerbaycan’ın Yemek Kültürü ve En Meşhur Azerbaycan Yemekleri

Azerbaycan Hakkında Genel Bilgiler

Azerbaycan, 1991 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Azerbaycan coğrafi olarak; RusyaİranGürcistanErmenistan ve Türkiye ile sınır komşusudur.  

66 vilayet ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nden oluşan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. 86 bin kilometrekare toprak büyüklüğüne sahip Azerbaycan’ın resmi dili ise Azerbaycan Türkçesi.


Azerbaycan’ın Yemek Kültürü

Azerbaycan Mutfağı, Anadolu Türk mutfağıyla bir çok yönden ortak özelliklere sahiptir. Azerbaycan’da özellikle etli, sebzeli ve hamur işli yemekler beslenme kültürlerinin temelini oluşturuyor. Çorba ve pilav çeşitlerinin büyük bir zevkle tüketildiği Azerbaycan mutfağında, farklı tariflerle yapılan 100 çeşitten fazla pilav türü bulunmaktadır.

Gelişmiş yemek kültürleriyle 100 farklı pilav yapılan ülkede, dolma ve sarmanın da 30’dan fazla türü damakları şenlendiriyor. Şimdi dilerseniz Azerbaycan’ın en ünlü yemekleri hangileri bir bakalım.

Azerbaycan’ın En Meşhur Yemekleri

Düşbere 

Azerbaycan yemekleri arasında en bilinenlerden olan Düşbere, mantıya benzer bir teknikle yapılıyor. Çok ufak kesilen yufkaların içine dana ya da kuzu eti konularak katlanır ve suda pişirildikten sonra sirke ve sarımsak karışımlı sosla yenir. Bir anlamda Düşbere, Azerbaycan mantısıdır denilebilir.

Düşbere
Piti 

Azerbaycan’ın meşhur yemekleri arasında olan Piti de Anadolu’nun pek çok yerinde yapılan etli güvece benzeyen bir yemek türüdür. Özellikle Şeki Şehri’nde ün yapan bu yemek, özel tasarlanmış bir güveçte kuzu eti, erik kurusu, nohut, patates, domates ve çeşitli baharatlar konularak yapılan ve yaklaşık 8 saat kadar pişirildikten sonra servis edilen bir yemek türüdür.

Piti
Şah Pilavı 

Azerbaycan’ın pilav çeşitleri içerisinde belki de en bilineni olan bu pilav türü, pilavların şahı olarak kabul edildiği için bu isimle anılmıştır. Şah pilavında pirincin içine kuru kayısı, kuzu eti, kuru erik, kuru üzüm, kestane gibi malzemeler bulunmakta ve bu pilav, bir dış perdeyle çevrilmektedir. Bu hâliyle adeta Osmanlı mutfağının bir ürünü olan Şah Pilavı, yapılması bir hayli zor ama lezzeti emsalsiz bir Azerbaycan yemeğidir.

Şah Pilavı
Yaprak Dolması

Azerbaycan dolması Anadolu’da yapılan dolmaya göre çok daha küçük sarılır ve muhakkak etli yapılır. Kıymanın içine karıştırılan kuyruk yağı biraz tadını ağırlaştırsa da hiç de fena olmuyor. Dolma servis edilirken zerine sarmısaklı yoğurt dökülüyor. Yanında ise soğan, domates-salatalık söğüş ve tandır ekmeği olmazsa olmazı.

Azerbaycan Dolması
Levengi

Özellikle iran sınırına yakın astara bölgesinde her gün tüketilen bir yemek dersek abartmış olmayız. En çok balıkla yapılan bu yemek, kaz ve tavukla da yapılıyor. Yemeğe hakim olan lezzeti alça turşusu denilen erik ekşisi sağlıyor. Salça, erik ekşisi, ceviz içi ve karabiberle doldurulan et fırına veriliyor. Farklı bir lezzet olsa da bizim damak tadımıza oldukça uygun. 

Levengi
Bunların dışında Azerbaycan Mutfağı’nda çeşit çeşit dolmalar, Qoğal, Dovğa,  Qutab gibi farklı türlerde lezzetler vardır ki, her birisi Azerbaycan Mutfağı’nın ne denli zengin olduğuna ayrı ayrı birer kanıttır. Siz siz olun, yolunuz birgün Azerbaycan’a düşerse, bu yemekleri tatmadan dönmeyin.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler