Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaKültürAzerbaycan Hakkında Az Bilinen İlginç Gerçekler

Azerbaycan Hakkında Az Bilinen İlginç Gerçekler

Azerbaycan Cumhuriyeti 86.6 bin kilometre kare alanıyla Güney Kafkasya’da, İpek yolu üzerinde, Asya ile Batı Avrupa’nın kavuşma noktasında yer alıyor. 


Azerbaycan’ın Türkmenistan, Kazakistan, İran ve Rusya’yla su sınırı bulunurken Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Türkiye, ve İran ile kara sınırına sahip.

Azerbaycan, sahip olduğu büyüklük itibari ile haritalarda zor bulunan, henüz 27 yıllık çok genç bir bağımsız ülke olarak da dünyaca pek bilinmeyen bir ülkedir. Azerbaycan hakkında geniş bilgiye sahip ülkeler arasında Azerbaycan’ın komşuları, akraba halkları (Türkçe konuşan ülkeler) ve eski Sovyet ülkeleri gelir. Oysa Azerbaycan’ın tarihi, kültürü, medeniyeti, halkı, coğrafi konumu hakkında dünyanın öğreneceği çok şey var.

Bu makalemizde komşu ülkelerinin bile pek bilmediği Azerbaycan’a dair birtakım bilgileri derledik.

Azerbaycan’ın Bilinmeyen Özellikleri

Azerbaycan, dünyanın en büyük gölü Hazar Denizi’nin batı kıyısında bulunmaktadır. Aynı zamanda Hazar Denizi’ne kıyısı olan üç Türk devletinden biridir

En kalabalık nüfus    

Azerbaycan, Kafkasların en büyük ve en kalabalık müslüman nüfusunasahip ülkesidir. Aynı zamanda Türk coğrafyasının nüfusuna göre en kalabalık 4’üncü ülkesidir. Ancak, Azerbaycan nüfusunun 4 katı vatandaşı Azerbaycan dışında yaşamaktadır. 

Azerbaycanlıların en yoğun olarak yaşadığı ülke İran‘dır. Dünyada toplam Azerbaycanlı nüfusu 50 milyondan fazladır.


Güney Kafkasya’nın en kozmopolit ülkesi

Azerbaycan çok milletli bir ülkedir. Burada çeşitli dillerde konuşan ve çeşitli dinlere inanan (İslam, Hıristiyanlık, Musevilik) 15’den fazla halk (Ahıska Türkleri, Avar, Udin, Sahur, Lezgi, Rutul, Tatar, Talış, Tat, Kürt, Molokan, İngiloy, Gürcü, Alman, Rus, Ermeni, Yahudi) yaşamaktadır.

En kısa sınırı olan komşusu

Azerbaycan’ın en kısa kara sınırı Türkiye iledir (17km. Nahçıvan).

Hiçbir ilişkisi bulunmayan tek ülke

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ın işgalinden sonra Ermenistan ile olan tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini kesmiştir. Ermenistan ile Azerbaycan’ın sınır kapısı 1992’den günümüze 26 yıldır kapalıdır. 

Toprağında en çok iklim tipi bulunan ülke

Dünyanın 11 iklim tipinden 9’u Azerbaycan’da yaşanmaktadır. Subtropikal iklim ülkenin %65’ini kapsamaktadır. Ilıman iklim ülkenin % 35’ini kapsar.

Türkmenistan ile aynı isimli para birimine sahip ülke

Türkmenistan ile aynı isimli para birimine sahip olan Azerbaycan Manatı dünyanın 5. değerli para birimidir.


Havyar üretiminde lider

Dünya havyar üretiminin %80’i Hazar Denizi’nin Azerbaycan kıyılarından sağlanır.


Dünyanın ilk ve tek minyatür kitap müzesi

Dünyanın ilk ve tek minyatür kitap müzesi Bakü’de bulunmaktadır.Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş müzede 66 ülkeden kitaplar sergileniyor.

Dünyanın en zengin mutfaklarından birisi Azerbaycan mutfağı

Kendine has yemekleriyle bilinen Azerbaycan mutfağında,  yemeklerin şahı sayılan “Aş”ın (pilav) 200’den fazla çeşidi yapılıyor.

Azerbaycanlıların dolma ismini verdikleri sarmanın dünyaca 30’dan çok çeşidi bilinmekte. Azerbaycan dolmasının ise 15’den fazla çeşidi var.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler