Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaEğitimAzerbaycan'da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Azerbaycan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Azerbaycan’da üniversite eğitimi, hem ortak dil, din, geleneğe sahip olmamız hem de kolay ulaşım (uçak ve otobüs ile) imkanının olması bakımından Türk öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Azerbaycan’da çok sayıda yabancı öğrenci eğitim alıyor. Özellikle Türkiye, İran ve Çin’den gelen öğrenciler Azerbaycan’da üniversite okumak isteyenler arasında çoğunluğu oluşturuyor.

Siz de Azerbaycan’da eğitim almayı düşünüyorsanız derlediğimiz bilgilere göz atabilirsiniz:

Azerbaycan’da en çok tercih edilen üniversiteler

Dünya ratingine göre Azerbaycan yüksek öğretim kurumları sıralamasında ilk üçte Hazar Üniversitesi (651. sırada), Kafkas Üniversitesi (700. sırada), Bakü Devlet Üniversitesi (701. sırada) bulunuyor. Bu üniversiteler YÖK’ün belirlediği ilk 1000 sıralamasında yer aldıkları için mezun öğrencilerin denklik için ekstradan YKS/LYS gibi belgelerini sunmalarına gerek kalmıyor.

Azerbaycan’da en çok tercih edilen üniversitelerin başında Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Gence Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversite’si geliyor. Ardından Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Azerbaycan Devlet, Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi, Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi, Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Denizcilik Akademisi, Nahçıvan Üniversitesi gibi üniversiteleri sayabiliriz.

Türk öğrenciler Azerbaycan’da lisans eğitimi için daha çok Bakü şehrini tercih ederken, Azerbaycan’da yüksek lisans eğitimi yapmayı düşünenler Bakü dışında Sumgayıt, Gence ve Nahçıvan gibi büyük şehirleri de tercih ediyor.

Azerbaycan’da tıp okumak için ne yapılmalı?

Türk öğrencilerin öncelikle ÖSYM kılavuzu üzerinden Azerbaycan Tıp Üniversitesini tercih etmeleri gerekiyor. Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ne yerleşen öğrenciler 3 yıl Azerbaycan’da okuduktan sonra yatay geçişle Türkiye’ye geçiş yapıp mezuniyetlerini Türk üniversitelerinden alabiliyor. Yatay geçiş imkanı tanıyan üniversiteler Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi. Her birinde 10 kişilik kontenjanlar açılıyor.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde eğitim 6 yıldır. Azerbaycan’da tıp eğitimi ücreti 3 bin 625 dolardır.

Azerbaycan Türkiye arasında diploma denkliği 

Azerbaycan ile Türkiye arasında yüksek öğretim anlaşmalarına göre Azerbaycan devlet üniversitelerinin diplomaları Türkiye’de YÖK tarafından tanınmakta, bu nedenle Azerbaycan diplomalarının denkliği konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Denklik için öğrencilerin mezun olduktan sonra YÖK’e başvurmaları ve o dönemki yönetmeliğin gereklerini yerine getirmeleri gerekiyor. Bugün denklik aşamasında diş hekimliği mezunlarına STS sınavı yapılırken; tıp mezunlarına klinik bilimler ve temel bilimler sınavları yapılmaktadır. 

ÖSYM üzerinden kazanarak kayıt yaptıran öğrenciler ise mezun olduklarında herhangi bir sınava tabi tutulmamaktadırlar.

Azerbaycan üniversitelerine giriş koşulları nelerdir?

Azerbaycan üniversitelerinde herhangi bir giriş koşulu bulunmamaktadır. Öğrenciler lise diplomaları ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Türkiye’de sınavı kazanan öğrenciler ÖSYM belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

Azerbaycan Eğitim Bakanlığının resmî sitesinde verilen bilgilere göre Azerbaycan’ın yüksek eğitim kurumlarında eğitim almak isteyen Türkiye vatandaşları Türkiye’nin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan üniversitelerin belirli bölümlerinde eğitim alabilirler. Öğrenciler ÖSYM’nin her yıl yayınladığı tercih kılavuzunda Azerbaycan’daki üniversitelere dair kontenjan sayısı ve başvuru koşullarına ilişkin bilgilere ulaşabilirler.

Eğitim şekli nasıldır?

Azerbaycan’da eğitimler örgün, ikinci öğretim (her bölümde değil) ve açıköğretim şeklinde gerçekleştirilmektedir. Uzaktan eğitim programları bulunmamaktadır. 

ÖSYM ile Azerbaycan Üniversitelerine nasıl yerleşirim?

Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle Türkiye öğrencileri tercihlerini kılavuza göre yapabilirler. Öğrenciler milli eğitim ve yurt dışı temsilciliklerinde dosya açtırmaktadır. 

Eğitim hangi dilde olacak ve yabancı dilde hazırlık kursu var mı?

TOEFL ve IELTS -SAT gibi uluslararası dil sınavlarının sonuçlarının aslı veya onaylanmış fotokopileri İngilizce bölümler için yeterli sayılır. Bu sınava katılmamış veya gereken puanı alamamış öğrenciler, Üniversite Yönetim Kurulunun belirleyeceği sınav komisyonunun yapacağı muafiyet sınavlarında %70 başarılı olunduğu takdirde hazırlık dil eğitimi alınmamaktadır. 

Yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler ise 1 yıl Azerbaycan dilinde ve eğitim dilinde (İngilizce ya da Rusça) zorunlu hazırlık görmektedirler. Hazırlık kursu sonunda yapılan sınavdan başarılı geçen öğrencilere belge takdim edilir, ardından öğrenciler yüksek öğretim kurumlarında eğitimlerine devam edebilir.

Açıköğretim programları var mı?

Azerbaycan devlet üniversitelerinde 4 yıllık birçok bölümde açıköğretim programları da mevcut. Açıköğretimde her dönem sonu sınav yapılmaktadır. Azerbaycan’da açıköğretim programlarının süresi 5 senedir.

Azerbaycan’da eğitim ücretleri

İster ÖSYM üzerinden kazanın ister doğrudan başvuru yapın Azerbaycan’daki tüm eğitimler yıllık harç ücreti uygulamasına tabidir.

Azerbaycan’da eğitim devlet üniversiteleri de dahil olmakla çoğunlukla (neredeyse tamamen) ücretlidir. Ancak ikili ülke anlaşmalarına göre bazı burs programları da bulunuyor. 

Ön kayıt için gerekenler

Kimlik fotokopisi, sabıka kaydı, 4×5 fotoğraf, pasaport fotokopisi, ikametgâh belgesi (detaylı bilgi için), sağlık raporu (HIV/Eliza (AİDS) testleri de dahil) yeterlidir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler