Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTarihAttila türk mü ?

Attila türk mü ?

Öncelikle web sayfamız hayırlı olsun, ihtiyac duyulan birşeydi emeği geçen düşünen herkese teşekkür ediyorum.

Benim aklıma takılan bir soru vardı, uygun bir ortam bulmuşken paylaşmak istedim.

Attila gerçekte türk müydü ? Okuduğum bir romanda hun olduğu yazıyor fakat Hun ve Türk arasındaki fark nedir ? Bu konuyu aydınlatacak birileri varsa çok memnun olurum.

Atilla Türk mü konusu ile ilgili alttaki kullanıcı görüşlerine göz atabilir ve bu konu ile ilgili fikirlerinizi belirtebilirsiniz…

BENZER İÇERİKLER

5 YORUMLAR

  1. Attila’nın hun hükümdarı olduğu doğrudur. Yalnız hunların orta asya türkleri ile birebir aynı topluluk olduğuna dair bir bilgi olmamakla birlikte, ilgisiz olduğunu da söylemek doğru olmaz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değerli hocalarımızı toya davet ettim, konuyu aydınlatacaklardır takipte kalınız…

  2. Öncelikle biz teşekkür ederiz. Romanlar kurgusal metinlerdir bu yüzden yazarın fikri dünyasına göre şekillenir. Attila tarihin en büyük hükümdarlarından bir tanesidir. Hun ile Türk arasında herhangi bir fark yoktur. Türkler milâttan önce IV. yüzyılda, kuzeybatı Çin ile Orhun ırmağı arasındaki sahada yaşarken Çin yıllıklarında Hiung-nu (Türkçe Hun: halk, insan) adı ile geçmektedir. Yani Çinlilerin Türkleri Hun diye adlandırmasından dolayı bu isim ortaya çıkmıştır. Asya’daki Büyük Hun İmparatorluğunun zayıflaması ile imparatorluğun hakimiyeti altında türk boyları hayvanlarına yeni otlaklar bulmak için batıya doğru göç etmeye başladılar. Batıya doğru kayma kavimler göçüne sebep oldu. Türklerin bu göçleri sonucu Avrupa Hun İmparatorluğu kuruldu. Attila Avrupa Hunlarının en büyük hükümdarıdır. Attilanın ölümünden sonra Avrupa Hunları parçalanmaya başlamıştır. Eğer bu alana dair bir merakınız varsa Ali Ahmetbeyoğlu’nun Yeditepe Yayınlarından çıkan “Avrupa Hunları” adlı kitabını okuyabilirsiniz. Ali Ahmetbeyoğlu Türkiye’de Attila ve Avrupa Hunları üzerine akademik çalışmalar yapan önemli bir akademisyendir.

  3. Hunları tam manasıyla Türk olarak görmüyorlar. Sadece akraba olduğumuzu orta asyada beraber yaşadığımızı söylüyorlar. Her 2 yılda yapılan Macaristan Turan kurultayıda Hun-Türk Kurultayı olarak yapılıyor. Hun dediğimizde macarlar türkler mogollar içine giriyor. Hunları tam manasıyla Türk olarak görmüyorlar. Atillanın macar olduğunu söylüyorlar. Benim kanaatim tabiki bu değil Berna hanıma katılıyorum ve diyorumki Atilla Türktür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler