Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaTarihAtatürk'ün Fransa'ya Verdiği Nota

Atatürk’ün Fransa’ya Verdiği Nota

Dünyada tabu haline getirilen kimi otoritelerin Türkler ve Türk tarihi hakkında ne kadar önyargılı ve kötü niyetli yaklaşımlarda bulunduğuna hepimiz şahit oluruz. Bu tür yanlı ve akıl dışı söylemler kimi zaman saygın bir bilimadamının ağzından çıkarken kimi zaman da bütün dünyanın otorite olarak gördüğü kaynaklarda ortaya çıkıyor. İşte bu örneklerden birisi ve Atatürk’ün Fransa’ya notası sonrasında açığa çıkan gerçekler.


Larousse‘ ansiklopedisi Fransızların oluşturduğu ve bütün dünyada kaynak olarak kullanılan dev bir çalışmadır. Bu ansiklopedide Türkleri barbar olarak gösteren bir madde bulunuyordu. “Empaler” (Kazığa oturtmak suretiyle idam) maddesi hakkında bilgi verilirken, “Türkler idam mahkûmlarını kazığa oturturlar…” şeklinde bir açıklama yapılmıştı. 

150 yıl boyunca yeni basımlarda defalarca düzenlemeler yapılırken bu madde hep es geçilmişti. Bu durumu tarihçi Raşit Erer fark edip gazeteci Abidin Daver‘e bahsetmişti. Abidin Daver, bu akılalmaz iftirayı Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde yazdı. Yazı büyük ses getirmişti. Bu yazıyı okuyanlar arasında Atatürk’de bulunuyordu.

Atatürk Fransa’ya Nota Veriyor


Atatürk, daha gazete elindeyken derhal Fransa büyükelçisinin huzuruna getirilmesini emretti. Büyükelçi Atatürk’ün huzuruna çıktığında şaşkın ve durumdan bihaberdi. Atatürk, Fransız büyükelçiye şu sözlü notayı verdi: “Bu yanlışı düzeltmez ve buna benzer iftiralara son vermezseniz, ülkemize tek bir fransız yayını girmeyecek, Fransız hocalar da gelemeyecektir”.

Büyükelçi, Atatürk’ün bu ültimatomunu derhal Fransız hükümetine bildirdi. Fransız hükümeti vakit kaybetmeden ansiklopedinin sahibi yayın evine içeriğin düzeltilmesi emrini verdi ve 150 yıl boyunca Türk’e atılan iftira son bulmuş oldu.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler