Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaKültürAtalardan Kalan Miras: Kökbörü Oyunu

Atalardan Kalan Miras: Kökbörü Oyunu

Kökbörü, nesilden nesile miras olarak aktarılan, Orta Asya coğrafyasında halk tarafından oldukça rağbet gören ve en fazla oynanan oyunların başında gelir. Özellikle Kırgız milli bayramlarında çeşitli oyunlar sergilendikten sonra sıra herkesin heyecanla beklediği Kökbörü oyununa gelir.

Kökbörü oyunu nedir, nasıl oynanır?

Kökbörü, Kırgızistan, Özbekistan, Uygur bölgesi ve bir çok Orta Asya halkı tarafından vazgeçilmez bir gelenek olma özelliğini sürdürmektedir. Son yıllarda Kökbörü Federasyonları kurularak uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir. Kırgızlar bu oyuna Kökbörü derken Kazaklar“Kökpar”, Farslar ise ”Boz kaşi” olarak adlandırır. 


Kırgızların Manas Destanı’nda da bahsedilen Kökbörü oyununun tarihi:

“Kökbörü adı nereden geliyor” sorusunun cevabı olarak birçok farklı görüş mevcuttur.

Bir rivayete göre bir köyde savaş olur ve bütün erkekler cepheye gider. Köydeki halkı koruyacak kimse yoktur. Köye kurtlar inmeye ve hayvanlara zarar vermeye başlar. Geçimini hayvancılık üzerinden sağlayan halk bu durumdan oldukça rahatsızdır. 

Savaşa gidenler geriye döndüğünde kurtların yarattığı zararı görünce, ellerine aldıkları ok ve sopalarla peşine düştükleri kurtlardan yakaladıklarını ezerler. Canlı bıraktıklarını ise at üzerinde birbirine atarak eğlenmeye başlarlar. Bu oldukça hoşlarına gider. Zamanla canlı ele geçirdikleri kurtları meydanlarda oyun aracı olarak kullanmaya başlarlar. 

Farklı bir rivayete göre ise bu oyunu oynayan kişilerin kahramanlıkları, çevikliği ve mertliği üzerinden onlara Kökbörü demişlerdir. Kökbörü ile Köktürk adları arasında ilişki kurulabilir. Bilindiği üzere kurt,Göktürk sembolü olmakla birlikte toteminin de adıdır. Göktürkler bu yüzden bahadır ve cesaretli erkekleri Kökbörü olarak görerek, bu oyunun bu şekilde ad kazandığı düşünülür. 


Kökbörü oyunu nasıl oynanır?

Kökbörü oyunu, bir takım oyunudur. 11 kişiden oluşan 2 takım arasında 20 dakika süren 3 devre ile oynanır.

Kesilen hayvan içi çıkarıldıktan sonra karnı dikilir. Başı ve ayakları kesilir. Bu şekilde çevrelenerek ortaya bırakılır. Oyun öncesi takımlar doğru ve dürüst bir şekilde oynayacakları adına and içerler. İki takımdan teke tek çıkılır ve oğlak yerden alınmaya çalışılır. Çekişmeler at üzerinde yapılır. Oğlağı ele geçirme amacıyla sürdürülen mücadelede ciddi boğuşmalar da yaşanabilir. Oyun sonrasında ise galip gelen takım ödüllendirilir. Daha sonra ise oğlak kesilir ve kavurma yapılarak halka dağıtılır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler