Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaKültürAsırlardır Yaşatılan Nevruz Geleneği: Semeni

Asırlardır Yaşatılan Nevruz Geleneği: Semeni

Nevruz Bayramı ve Semeni Geleneği

“Baharın müjdecisi” olarak kabul edilen ve 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı’nın gelenekleri arasındaki, rengarenk küçük kaplarda buğday, mısır ve nohut gibi tahıl yetiştirilme geleneği olan Semeni geleneği, halen yaşatılıyor.

Her yıl 21 Mart’ta kutlanan, “yeni yılın başlangıcı”, “baharın müjdecisi” ve “doğa bayramı” olarak kabul gören Nevruz Bayramı denince akla ilk gelen geleneklerden olan ve Türk halk kültüründe “yaşam otu” olarak adlandırılan Semeni geleneği, Türk kültürünün önemli sembollerinden birini oluşturuyor.

Semeni Geleneği Nedir?

Bir miktar toprak konulan kaplara ekilen ve “Semeni” adı verilen buğday, mısır ve nohut gibi çeşitli tahıllar, vatandaşlarca mart ayının başında birbirinden farklı ve rengarenk kaplarda yetiştiriliyor.


Özenle bakılan ve bu süreçte yeşerip boy veren Semenilerin boyu, Nevruz Bayramı’na kadar yaklaşık 15 santimetreye ulaşıyor.

Semeni Nasıl Hazırlanır?

Buğdayı temizleyip bir kap içerisinde 2-3 gün suda bekletiyoruz.

Buğday suyu içine çekip şiştikten sonra kaptan çıkarıp bir bez üzerine dökerek suyunun çekilmesini bekliyoruz.

Buğdayın suyu çekildikten sonra Semeni kabına buğdayı yerleştiriyoruz.

Daha sonra buğdayın üzerine ince tabaka halinde yaş pamuk (ince sargı bezi de olabilir) sererek yeşermesini bekliyoruz. Buğday yeşerdikten sonra üzerindeki pamuğu kaldırıyoruz.

Semeni hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta, buğdayın suyunun ayarlanmasıdır. Buğdayı sularken alt kısımda suyun fazla olmaması gerekmektedir. Ayrıca buğdayın kurumasına göre 2-3 günde bir sulanmalıdır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler