Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaTurizmArtukluların Mirası "Malabadi Köprüsü"

Artukluların Mirası “Malabadi Köprüsü”

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi yakınlarında Diyarbakır-Bitlis yolu üzerinde bulunan Malabadi Köprüsü, Artuklular zamanında Timurtaş bin İlgazi bin Artuk tarafından inşa ettirilmiştir. Hikayelere, türkülere ilham olan 870 yaşındaki bu nadide köprü Batman Çayı üzerinde kurulmuştur.


Malabadi Köprüsü Özellikleri

Malabadi Köprüsü, sivri açık kemeri ile dünyanın günümüze ulaşmış en büyük kemer açıklığına sahip taş kemer köprüsüdür.

Malabadi Köprüsü üzerinde insan, güneş ve arslan figürlü kabartmalar bulunmakla birlikte, kervanlar için düzenlenmiş iki adet barınak bulunmaktadır.

Seyyahların Gözünden Malabadi Köprüsü


Evliya Çelebi
 Malabadi Köprüsü hakkında şunları söylemiştir: “Köprünün iki tarafında kale kapıları gibi demir kapıları vardır. Bu kapıların içinde sağ ve solda köprünün temeli beraberliğinde kemerin altında hanlar vardır ki gelip geçenler, sağdan ve soldan geldikleri vakit misafir olurlar. 

Köprünün kemeri altında birçok oda vardır. Demir pencereler şahneşinlerine misafirler oturup kemerin karşı tarafındaki adamlarla kimi sohbet eder, kimi ağ ve oltalarla balık avlarlar. Bu köprünün sağ ve solunda da nice pencereli odalar vardır. Köprünün sağ ve solundaki bütün korkuluklar Nehcivan çeliğindendir. Ama demirci ustası da var kudretini sarf ederek bir tür sanatlı kafesli korkuluklar yapmış ve doğrusu elinin ustalığını göstermiştir. 

Doğrusu, üstad mühendis var kuvvetini sarfederek bu köprüde öyle sanatlar göstermiştir ki, bu işçiliği geçmiş mimarlardan hiç birisi göstermemiştir. 


Albert Gabriel
 ise köprüden şu sözlerle bahsetmiştir: “Modern statik hesabının olmadığı devirde bu açıklıkta o zaman için böyle bir eser hayranlık ve takdiri muciptir. Ayasofya’nın kubbesi köprünün altına rahatlıkla girer. Balkanlarda, Türkiye’de, Orta Doğu’da bu açıklıkta, bu yaşta köprü yoktur.”

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler