Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihAnadolu’nun Kapılarını Türklere Açan Savaş: Malazgirt Savaşı

Anadolu’nun Kapılarını Türklere Açan Savaş: Malazgirt Savaşı

26 Ağustos 1071 yılında Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt ovasında Bizans’a karşı kazandığı zafer Türk tarihinin seyrini değiştiren en önemli olaylardan biridir. Bu zafer ile Anadolu Türklerin vatanı haline gelmiştir.


Malazgirt savaşından sonra Türk göçüne uğrayan Anadolu batılılar tarafından “Turkia” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Selçukluların kuruluşunu sağlayan 1040 Dandanakan Savaşı’dan sonra Selçuklular, Türk cihan hakimiyeti mefkuresi doğrultusunda batı yönünde fetih hareketlerine başladılar.

Bizans ise yaklaşmakta olan Türk tehlikesine karşı çeşitli milletlerden meydana gelen bir ordu hazırlayarak, Türk akınlarına karşı koymaya çalışmış fakat Selçukluların ilerleyişini durduramamıştır.

Bizans İmparatoru Romanos Diogenes, Türkleri Anadolu’dan tamamen çıkarmak için direkt İran üzerine bir sefer yapıp Selçukluların merkezlerini ele geçirmeyi planlamıştı. 13 Mart 1071 tarihinde büyük bir ordu ile Selçukluları tamamen ortadan kaldırmak için sefere çıktı. Bizans’ın ordusu Balkanlar’daki Peçenek, Uz, Kıpçak ve Hazar Türkleri ile İslav, Alman, Bulgar, Frank, Ermeni ve Gürcüler’den meydana geliyordu.

Selçuklu tarafında ise Sultan Alparslan Mısır’ı fethetmek amacıyla Horasan’dan Halep’e doğru hareket ediyordu. Halep’i ele geçirip oradan ayrıldığı sırada Bizans elçisi kendisine yetişerek Menbiç, Ahlat ve Malazgirt’in Bizans’a geri teslim edilmesini aksi halde imparatorun askeri harekat başlatacağını bildirdi. Sultan Alparslan elçiyi sert bir cevapla geri gönderdikten sonra Mısır seferini yarıda bırakarak Doğu Anadolu’ya yöneldi. Urfa üzerinden Diyarbekir’e vardığında Bizans İmparatorunun Malazgirt Kalesi’ni zapt edip halkını kılıçtan geçirdiği haberini aldı. Bunun üzerine Ahlat’a doğru yola çıktı.

Selçukluların Ahlat’a geldiğini haber alan Bizans Ahlat üzerine öncü bir birlik gönderdi. Gönderilen bu garnizon Emir Sanduk tarafından bozguna uğratıldı. Yapılan öncü savaşlardan sonra Alparslan Ahlat’tan ayrılarak Malazgirt’e doğru ilerledi. Bizans’a bir elçi göndererek barış teklifinde bulundu. Bizans Alparslan’ın köşeye sıkıştığı için böyle bir teklif yaptığını düşünerek barış teklifini sert bir şekilde reddetti.

Sultan Alparslan (26 Ağustos 1071 ) Cuma günü namazdan sonra “ Ölürsem kefenim olsun” dediği beyaz bir elbiseyle askerin karşısına çıktı ve şöyle dedi: 

“Ben, müslümanların camilerde bizim için dua etmekte oldukları bu saatlerde düşmanın üzerine atılmak istiyorum. Galip gelirsek arzu ettiğimiz sonuç gerçekleşmiş olur, yenilirsek şehid olarak cennete gideriz. Bugün burada ne emreden bir sultan ne de emir alan bir asker var; ben de içinizden biri olarak sizinle birlikte savaşacağım; benimle gelmek isteyenler peşime düşsünler. istemeyenler serbestçe geri dönebilirler”. Alparslan bu ünlü konuşmasının ardından ilk hücumu başlattı.

Öğle vaktinden geceye kadar devam eden savaşta Bizans ağır bir yenilgiye uğramış imparatorları Selçuklulara esir düşmüştür.

Bu şanlı zaferden sonra Türkler hiçbir kuvvetle karşılaşmadan Marmara ve Ege kıyılarına kadar ulaşmış, Anadolu hızla Türk yurdu haline gelmiştir.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler