Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihAnadolu’da Direnişin Sembolü: Erzurum Kongresi

Anadolu’da Direnişin Sembolü: Erzurum Kongresi

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, emperyalist güçlerin Osmanlı topraklarını parçalamaya çalıştığı dönemlerde, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılması için bağımsızlık mücadelesini başlattı.


Milli Mücadele hareketinin dönüm noktalarından biri olan Erzurum Kongresi, 19 Temmuz 1919’da Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının öncülüğünde Erzurum’da bir okul salonunda 54 delege ile çalışmalarına başladı. Askerlikten istifa eden Mustafa Kemal’in davetli olarak katıldığı kongrede asil üye olabilmesi için Erzurum delegesi Cevat Dursunoğlu istifa ederek yerine Mustafa Kemalin seçilmesini sağladı.

Kongrenin ilk günü Mustafa Kemal kongre başkanlığına seçildi. Milli Mücadele adına önemli kararların alındığı Erzurum Kongresinde 17 Çiftçi ve Tüccar, 5 emekli subay, 4 emekli memur, 5 öğretmen, 5 hukukçu, 4 gazeteci, 1 doktor, 2 mühendis, 6 din adamı, 3 eski milletvekili, 1 general ve 1 eski bakan olmak üzere 54 delege bulunmaktaydı.


Vatan topraklarını düşman işgalinden kurtarmak için bağımsızlık adına atılan bu önemli adım sayesinde, Türk Milleti Milli Mücadele’sinin ilk hareketini ve kararlılığını göstermiştir. 99 yıl önce bugün “Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.”  kararı ile var olma yolunda çok önemli bir aşama kaydedildi.

Duygulu, asil bir ruh ve çok kuvvetli bir inançla milletin bağımsızlıyla ilgili köklü kararların alındığına değinen Gazi Mustafa Kemal kapanış konuşmasında, “Tarih, bu kongremizi şüphesiz ender ve büyük bir eser olarak yazacaktır.” Sözleri ile toplantının önemine vurgu yapmıştır.

Erzurum Kongresinde Alınan Kararlar

Erzurum Kongresi çalışmaları 14 gün sürmüş ve çok önemli bazı kararlar alınmıştır.Bu kararlar:

  • Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz.
  • Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir. 
  • Vatanı korumayı ve istiklali elde etmeyi İstanbul Hükümeti sağlayamadığı takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümet üyeleri milli kongrece seçilecektir.
  • Kongre toplanmamışsa, bu seçimi Temsil Heyeti yapacaktır.
  • Kuva-yı Milliyeyi tek kuvvet tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak temel esastır.
  • Hıristiyan azınlıklara siyasi hakimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez.
  • Manda ve himaye kabul edilemez.
  • Milli Meclisin derhal toplanmasını ve hükümet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır.
  • Milli irade padişahı ve halifeyi kurtaracaktır.


Başkan Erdoğan 99. Yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı

Bugünün anlam ve önemine binaen Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Erdoğan, “Aziz milletimizin kendi kaderini, kendi geleceğini tayin etme iradesini tüm dünyaya ilan ettiği Erzurum Kongresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolun kilometre taşlarından biri olmuş, milli birlik ve beraberliğimizin güçlenmesine büyük katkı sağlamıştır.” diyerek başta Gazi Mustafa kemal olmak üzere istiklal mücadelesinin tüm kahramanlarını saygı ve minnetle yad ettiğini bildirdi.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler