Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizmAnadolu Selçuklu Devletinden Kalan Miras: Mahperi Hatun Kervansarayı

Anadolu Selçuklu Devletinden Kalan Miras: Mahperi Hatun Kervansarayı

Tokat’ın Pazar ilçesinde Tokat-Turhal-Amasya kervan yolu üzerinde bulunan Mahperi Hatun Kervansarayı Anadolu Selçuklu Devletinin Sultanı I. Alaeddin Keykubat’ın eşi Mahperi Hatun tarafından oğlu Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında yaptırılmış.

Kervansaray yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Yazlık kısım avlu etrafında çevrili revak ve arkasındaki bölümler, kışlık kısım ise payelerle bölünmüş dışarıya tamamen kapalı şekilde tasarlanmış.

Bu kervansaray karma tip denilen hem açık hem de kapalı kervansaraylar grubuna giriyor. Kervansarayın taçkapısında, kapalı bölümün taçkapısında ve çeşme alınlığında üç adet kitabesi mevcut.

Kesme taştan dikdörtgen olarak yapılan kervansaray, adeta tarihe meydan okuyan gösterişli giriş kapısı dikdörtgen şekilde olmakla birlikte sivri kemerli bir niş içerisinde bulunuyor.Aynı zamanda yapım kitabesinin de üzerinde bulunduğu giriş kapısı iki renkli taştan oluşturulmuş.

Üst kısmı yıkılan kervansarayın yan duvarları ve görkemli kapısı zamana karşı direnip bu yoldan geçip giden onca yolcuya halen selam duruyor. Amasya-Tokat yolunun 90’ıncı kilometresinde yer alan bu tarihi yapı geçip gidenlere karşı durup dinlenmek isteyenlere kapılarını açık tutuyor.

Restorasyon çalışması tamamlanan kervansaray günümüzde restoran olarak kullanılıyor ve tarihe yapacağınız yolculukta sizlere rehber olmaya devam ediyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler