Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihAmerikan Ambargosuna Direnişin Mucizesi: ASELSAN

Amerikan Ambargosuna Direnişin Mucizesi: ASELSAN

Milli şuur, yaşanılan zorlukların ve atlatılan badirelerin bir hediyesidir toplumlara. Millet olabilme ve millet olarak kalma ancak zor dönemlerde kenetlenebilen toplumların erişebildiği kutsal bir edinimdir. Millet olmak yalnızca bir şuur meselesi asla değildir. Millet olmak, üzerinde milli değerlerin yükseleceği tüm zemini de millileştirebilmekle mümkündür. 


Tarımı, sanayiyi, endüstriyi, teknolojiyi ve daha birçok stratejik öneme sahip olguyu millileştirebilmek, bağımsız yaşama hedefi olan milletler için hayati öneme sahiptir.

Aselsan’ın kuruluş sürecine ve üretimini başardığı teknolojilerin çıkış noktasına baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin millileşme destanını okursunuz. Okudukça da “keşke daha çok badire atlasa ve daha fazla kendi öz varlıklarımıza muhtaç bırakılsaydık” dersiniz. Şimdi gelin Aselsan’ın mobil telefon üretim serüvenine, açtığımız bu pencereden hep birlikte bakalım.

Aselsan Nasıl Kuruldu?

Takvim yaprakları 20 Temmuz 1974’ü gösterirken, Türk tarihinin çok sayıda onurlu duruşlarından birisi daha Türk milleti tarafından sergileniyordu. Tarihin birçok döneminde kendisine kefen biçilmiş ve kanıyla, canıyla bedelini ödeyerek yurt edindiği topraklardan sürülmeye zorlanmıştı bu asil millet. Lakin bu küstah arzuları besleyen zavallılara her daim gerekli cevap verilmişti. İşte bu cevaplardan birisini daha, her sonuca katlanmayı göze alarak Türklerin öz vatanı olan Kıbrıs Adasından, Kıbrıs Barış Harekatı ile haykırıyordu milletimiz.


Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gerçekleştirdiği başarılı operasyonlarla Kıbrıs Türkleri soykırıma uğramaktan kurtulmuş, ancak bu durum ABD başta olmak üzere birçok devleti rahatsız etmişti. Harekatın başarıyla sonuçlanmasının hemen ardından Rum ve Ermeni lobilerinin baskısına dayanamayan ABD meclisi, Türkiye’ye silah ambargosu uygulama kararı aldı. Bu karar önemliydi, çünkü kararın amacı harp meydanında bileği bükülemeyen Türklere masa başında diz çöktürmekti. Mertçe öldüremediklerini, sinsice zehirleme planını devreye sokmuşlardı.

Öldürmeyen Şey Güçlendirir

Ambargo kararının uygulanmaya başlamasıyla birlikte ASELSAN’ın kuruluşu kararı alınarak derhal faaliyetlere başlandı. Kuruluşunun üzerinden henüz beş yıl geçmeden 1980 yılında ilk sırt ve tank telsizleri üretilerek Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. 81 yılında ise ASELSAN patentini taşıyan el telsizleri güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuldu. 

1975 yılında ordumuzun haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ASELSAN, günümüzde geliştirdiği yüksek teknoloji ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir çok ihtiyacını karşılayan uluslararası ölçekte bir firma haline gelmiştir. 


Rum ve Ermeni lobileri başta olmak üzere Türk ve Türkiye nefretiyle dolup taşanlar, farkında olmadan Türkiye’ye ve Türk Silahlı Kuvvetlerine büyük bir iyilik yapmışlardır. Eğer o ambargo uygulanmasaydı bugün belki de ASELSAN isimli bir kuruluşumuz ve stratejik konularda millileşme şuurumuz yeteri kadar olgunlaşamayacaktı.

Unutulmamalıdır ki bir toplum, göğüs gerdiği ve direndiği sıkıntılar kadar millileşir. Mücadele etmeyi göze aldığımız 1975 ambargosuna gösterdiğimiz direnç, kendi mucizesi olan ASELSAN’ı milletimize hediye ederken tüm dünyaya da açıkça şu mesajı vermiştir:

Türk Milletini yavaşlatabilirsiniz ama asla durduramazsınız!

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler