Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaTurizmAkdeniz'deki Tarih: Kızkalesi

Akdeniz’deki Tarih: Kızkalesi

Mahalle sahilindeki küçük bir adada bulunan Kızkalesi, “Deniz Kalesi” olarak da adlandırılıyor.  


Kıyıya uzaklığı 600 metre kadar olan kale, mazgal delikleri bulunan kale suru üzerine, 8 tane üçgen, dörtgen ve yuvarlak biçiminde burçların oturtulmasından oluşmuştur.

Tarihi adı “Korykos” olan kale Mersin’e 60 km. uzaklıkta, Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Ermeniler, Fransızların (Kıbrıs Krallığı), Karamanlılar ve Osmanlı’nın himayesinde kalmış önemli bir yerleşim bölgesidir. 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçirilmiş ve yeniden imar edilmiştir.


Kızkalesi’nde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanmaktadır.

Lemas Çayı’ndan su getiren kemerler birlikte Kızkalesi’nde, sarnıçlar, lahitler ve 4-5 adet de kilise göze çarpmaktadır.

Kalenin içinde yer alan şapelin ise kalenin avlusundaki şapelden çok daha eski olduğu anlaşılmaktadır.

Kızkalesi’nin kuzeyinde yer alan vadinin kayalık yamacına oyulmuş ve Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları bulunmaktadır. Dönemin yönetici ve soylularını simgeleyen kabartmalardaki figürlerde, kimi elinde üzüm salkımı, kimi kanepeye uzanmış haldedir. Roma döneminden kalma toplam 13 tablodan oluşan Adamkayalar, Şeytanderesi’ne hakim bir yerdedir.


Kızkalesi’nin yapılış nedeni şu hikaye ile anlatılmaktadır:

“Vaktiyle bir kral varmış. Çok sevdiği tek kızının geleceğini öğrenmek için bir falcıya danışmış. Kızının yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenince, prenses için bu kaleyi yaptırmış. Böylece onun can güvencesini sağladığını zanneden kral, bir gün kızına bir sepet üzüm göndermiş. Ne var ki sepette gizlenen yılan kızı sokarak öldürmüş.”

Akdeniz’in kucağında ziyaretçilerini bekleyen Kızkalesi, yıllara meydan okuyan ihtişamıyla hala dimdik ayakta. Sizin de yolunuz Mersin’e düşerse Kızkalesini mutlaka ziyaret edin.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler