Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaTarihAfet İnan ve Türk Tarih Tezine Katkıları

Afet İnan ve Türk Tarih Tezine Katkıları

2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Seçilen Kırgızistan’ın Oş Şehrini Yakından Tanıyalım

Afet İnan kimdir? Hayatı ve Çalışmaları…


Afet İnan Kimdir?

Doğum tarihi: 29 Kasım 1908 Kassandra/Yunanistan

Ölüm tarihi: 8 Haziran 1985 Ankara

Atatürk’ün manevi kızı olarak Türk tarihinde kendisine yer edinen ve Halide Edip ile birlikte döneminin ilk kadın akademisyenleri arasında yer alan Afet İnan, bugün Yunanistan sınırlarında kalan Selanik’in Polyoroz (Kesendire-Kassandra) şehrinde doğmuştur. 

Kuvayı Milliye’ye katılan orman memuru bir babanın çocuğu olması nedeniyle, Balkan Savaşı sırasında göç etmek durumunda kalmıştır. Bursa Kız Muallim Mektebi mezunu olup,17 yaşında İzmir’e öğretmen olarak ataması yapılmıştır. İzmir Reddi İlhak Okulu’nda düzenlenen bir çay toplantısında Atatürk ile tanışma fırsatı bulmuştur. 

Atatürk, İnan’ı anne ve babasından aldığı izinle İsviçre’nin Lozan kentine Fransızca öğrenmeye göndermiştir. Eğitimini İstanbul Fransız Kız Lisesi – Notre Dame de Sion’da sürdürmüş, Tarih öğretmenliğini kazanarak Ankara Musiki Öğretmen Okulu’na atanmıştır.

Afet İnan’ın Cumhuriyet Sonrası Hizmetleri

Afet İnan’ın Çalışmaları

Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşunda hizmetleri geçen Afet İnan, yıllarca kurumda asbaşkanlık ve Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde müdürlük görevini sürdürmüştür. Lisans ve Doktora çalışmalarını takiben 1950 yılında Profesör olmuştur. Türk Tarih Tezi’ni ortaya koyan tarihçiler arasında yer alan İnan, kadın kimliğinin kurgulanması ve Cumhuriyet dönemi yeni tarih anlayışının temellerinin atılmasında emeği geçmiş bir Türk kadınıdır. 

Afet İnan’ın Eserleri

Medeni Bilgiler kitabıİlk olarak 1930 yılında Afet inan’ın kaleminden ‘Vatandaş İçin Medeni Bilgiler’ ismiyle  yayımlanmıştır. Afet İnan bu eserini, Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı belgelerden faydalanarak yazmıştır. 

1931-41 arasında lise ders müfredatının yazımında yer alan Afet İnan, aynı dönemde Piri Reis haritasını inceleyen heyette de bulunmuştur. Haritanın dünyaya tanıtımında sorumluluk üstlenmiş, Topkapı Sarayı’nın müzeye dönüştürülmesi çalışmalarına da katkıda bulunmuştur. Bazı eserleri şu şekilde sıralanabilir;

  • • Türk Tarihinin Ana Hatları – 1930
  • • Türkiye Halkının Antropolojik Karakteri ve Türkiye Tarihi – 1947
  • • Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler – 1950
  • • Eski Mısır Tarih ve Medeniyeti – 1956
  • • Medeni Bilgiler ve M.Kemal Atatürk’ün El Yazıları – 1968

Afet İnan’ın Akademik Çalışmaları

Türk ırkının kafatası şeklinin tespiti konulu çalışmayı yürüten Afet İnan’ın yaptırdığı ölçümlerde Mimar Sinan’a ait kafatasının brakisefal olduğu anlaşılmıştır. Bu şekilde dünyaca ünlü mimarın Rum veya Ermeni asıllı olduğuna dair iddialar çürütülmüştür. 

Rıfat İnan ile evlenen ve İnan soyadını alan Afet İnan, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Harp Okulunda Türk devrimi ve Türkiye Cumhuriyeti dersleri okutmuştur. Türk Tarih Kurumu’nu temsilen UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nda görev almıştır. 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler