Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Ana SayfaTurizm2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Seçilen Kırgızistan'ın Oş Şehrini Yakından Tanıyalım

2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Seçilen Kırgızistan’ın Oş Şehrini Yakından Tanıyalım

Geçtiğimiz günlerde TÜRKSOY Daimi Konseyi toplantısında Kırgızistan’ın Oş şehri “Türk Dünyası 2019 Kültür Başkenti” olarak seçildi. Böylelikle 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu, bu payeyi Oş şehrine devretmiş oldu.

Kırgızistan’ın Oş kenti
Bu yazımızda sizlere “2019 kültür başkenti” olarak seçilen Kırgızistan’ın Oş şehrini tanıtmak istedik. 

Oş kentinin tarihi

Oş kеnti 3 bin yıllık geçmişiyle sadece Kırgızistan’ın değil, Orta Asya’nın da en köklü ve tarihi şehirlerinden birisi. Bişkek‘ten sonra ülkenin en büyük şehri olma özelliğine sahip olan şehir, Kırgızistan’ın güneybatısında, Özbekistan sınırına çok yakın bir bölgede bulunuyor. Bol yağış alan ve yeşillikleriyle ünlü kent kışın en soğuk hissedildiği Ocak ayında -6 dereceyi görürken, en sıcak zamanları olan Temmuz ayında ortalama hava sıcaklığı 24 derecedir. 

Oş kenti, 1944 yılında Stalin tarafından Ahıska ve Batum`dan sürgün edilen TürkKürt ve Hemşinlilere de ev sahipliği yapmaktadır. Oş kent nüfusunun yaklaşık %2’sini Ahıska Türkleri ve Karadeniz Türkleri oluşturmaktadır.

Oş kentinde gezilebilecek önemli yеrlеr

Süleyman Dağı ve Babür evi
Oş kentinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında, UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan Süleуman Dağı bulunuyor. 

Süleyman Dağı’nda Babür’ün kendi yaptığı ve yaşadığı bir ev bulunuyor. Sonradan Camiye dönüştürülen ve kutsal kabul edilen bu küçük ev “Babür Evi” olarak biliniyor. Bir efsaneye göre Hz.Süleyman kenti ziyaret ettiğinde geceyi bu dağda dua ederek geçirdiği için bu ismi almıştır. Hz.Muhammed’in de Süleyman dağında dua ettiğine dair rivayetler bulunuyor. Bölge halkı ve çevre coğrafyalarda kutsal sayılan bu dağa gelindiğinde yarı hacı olunduğuna inanılıyor. 

Kırgız Kahraman Kurmancan Datka heykeli
Oş kentinde Kırgızların ulusal kadın kahramanı olarak kabul edilen Kurmancan Datka’nın bir heykeli bulunuyor. Kırgızistan’da hala herkesin gönlünde özel bir yeri olan Kurmancan Datka, Rusya’nın yayılmacı saldırılarına karşı halkını örgütlemiş ve Rus ordusuna karşı halkıyla birlikte kahramanca savaşmıştır. 

Oş pazarı, antik dönemlerden günümüze bölge için çok önemli bir ticaret noktası. Yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahip olan bu göz kamaştırıcı pazar, günümüzdeki modern çarşılar kurulana kadar Orta Asya’nın en büyük alışveriş noktası olma özelliği taşıyordu. Pazarda elektronik eşyadan sebzeye, büyükbaş hayvandan giyim eşyasına kadar geniş bir yelpazede ürün bulmak mümkün.

Oş pazarı
Oş kentinde kültür ve eğlеnсе

Oş kentinin çevresini kaplayan dağlar tırmanış parkurlarıyla ve zorlu yapısıyla dağcıları bölgeye çekiyor. Ayrıca bölge kış sporları ve kayak yapmak için de çok iyi bir seçenek. 

Oş kenti bahar ve yaz aylarında düzenlenen akşam konserleri ve tiyatro gösterileriyle kültürel yönden zengin ve keyifli akşamlar geçirmek için iyi fırsatlar sunuyor.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler