Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaTarih1905 Rus Devrimi'ne Kısa Bir Bakış

1905 Rus Devrimi’ne Kısa Bir Bakış

Aktif olarak Rus proletar sınıfı tarafından ortaya çıkan ancak sonucu itibariyle burjuva devrimi niteliğine dönüşen 1905 devrimi, Rus çarlığının mutlak monarşi yönetiminden meşruti monarşi yönetimine geçmesine neden olmuştur.


Fransız Devrimi ve Britanya’da başlamış olan Sanayi Devriminin siyasal ve sosyo-ekonomik yapısını hazırladığı 19. yy’ın en öne çıkan özelliklerinden biri, temelleri 16.yy Avrupasında atılmış olan kapitalist düzenin tüm dünyaya ihraç edilme seferberliğinin  hız kazanmasıdır. Bu yüzyılda Rusya, batıdan esen rüzgarlara karşı oldukça kırılgan bir pozisyon oynamıştır. Rusya’nın batılılara karşı ekonomik açıdan az gelişmiş olması ve otokrasinin gelişme ve çeşitlenme sürecine giren toplumsal yapının taleplerine cevap bulamaması, ülkenin 20. yüzyılın başlarında oldukça şiddetlenecek olan bir çeşit kaosa sürüklenmesine yol açmıştır.

Özellikle 1890 yıllarında girişilen hızlı sanayileşme atılımı sosyo-ekonomik yapıda kökten değişimleri beraberinde getirirken, imparatorun siyasi modernleşmeyle süreci destekleyemediği noktada rejim tıkanmış ve sonuç, geniş bir toplumsal yelpazeyi arkasına alan kitlesel bir devrim olmuştur.

1917 devriminin gölgesinde kalmasına rağmen 1905 devrimi, Rus tarihinde en az 1917 devrimi kadar önemli bir yere sahiptir. Bazılarına göre 1917 devriminin bir provası, bazılarına göre ise Avrupa’daki 1848 ihtilallerini andıran geçikmiş liberal-burjuva bir devrimdir.

Bu devrim 1880 yıllarından beri görülen sanayileşme atılımlarına rağmen politik sistemin değişmemesinin bir sonucudur. Diğer bir ifadeyle rejimin sosyal ve ekonomik gelişmelere uygun bir biçimde dönüşememesinin ifadesidir. Rusya’da rejimi değiştirmek için atılmış ilk ciddi adımdır.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler İçerikler